Crystals by Sensimila

Zasady dbania i czyszczenia biżuterii ze srebra oraz kryształów    

CRYSTALLIZED`TM- Swarovski Elements


Picture
Aby zachować oryginalny połysk kryształów,  należy je od czasu do czasu polerowac miekką szmatką. Jeśli natomiast kryształy są zabrudzone, należy je czyścić ręcznie w letniej wodzie z kilkoma kroplami delikatnego płynu do mycia naczyń o neutralnym pH. Następnie należy je spłukać pod bieżącą wodą i wysuszyć przy pomocy miękkiej szmatki, aby uniknąć plam, odbarwienia się kryształów i powstania na nich smug. ZAWSZE wysusz biżuterię natychmiast po oczyszczeniu i przechowuj w chłodnym i suchym miejscu, aż do momentu następnego użycia.
          W żadnym wypadku nie należy używać środków ściernych, detergentów np lub produktów na bazie chloru, gdyż powodują one powstawanie smug na kryształach.

Co należy a co nie:

 • Nigdy nie pozwalaj na kontakt biżuterii z zapałkami, gumowymi bransoletkami, ani innymi przedmiotami zawierającym siarczki.
 • Nigdy nie pozwalaj na kontakt biżuterii z chemikaliami, perfumami, lakierami do włosów oraz farbami. Nie należy stosować silnie działających kosmetyków (np. perfumy, dezodoranty itp.) na biżuterię, ponieważ srebro reaguje na czynniki chemiczne zmianą koloru.
 • Biżuteria srebrna nie może być narażona na kontakt z detergentami, gdyż niektóre środki chemiczne zawierają substancje mogące uszkodzić jej delikatną powierzchnię
 • Nigdy nie wycieraj srebra twardymi ściereczkami lub środkami czyszczącymi nieprzystosowanymi do srebra. Srebro łatwo się rysuje.
 • Nigdy nie narażaj biżuterii na bezpośredni kontakt z wysoką temperaturą lub na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, np. pozostawiając biżuterię na parapecie.
 • Nigdy nie przechowuj biżuterii w pobliżu źródeł ciepła.
 • Należy używać miękkiej szmatki do polerowania biżuterii, aby zapobiec gromadzeniu się brudu, oraz patynowaniu srebra.
 • Należy zawsze zdejmować biżuterię przed kąpielą w morzu lub na basenie (chlor może powodować przebarwienia w srebra, prowadzi do uszkodzenia kamieni szlachetnych i innych produktów naturalnych oraz może spowodować obluzowanie się ich w obsadach)
 • Należy zawsze zdejmować biżuterię przy pracach ze środkami czyszczącymi.
 • Należy zawsze zdejmować biżuterię przed podjęciem ćwiczeń lub uprawianiem sportów, aby zapobiec zarysowaniu a nawet utracie kamieni.
 • Należy zawsze zdejmować biżuterię przed położeniem się spać, aby uniknąć jej zniszczenia.
 • Należy zawsze zdejmować biżuterię przed podjęciem prac w ogrodzie, aby zapobiec zarysowaniu, zabrudzeniu a nawet jej utracie.
·         Nie należy zakładać biżuterii (zwłaszcza na dłonie) podczas prac domowych, aby nie narażać jej na uszkodzenia mechaniczne (porysowania), lub chemiczne

·         Silnie zabrudzone łańcuszki, bransolety oraz biżuterię bez kamieni możemy pozostawić na kilka minut w kąpieli denaturowanej (woda z niewielką ilością denaturatu), a następnie wypłukać i przetrzeć miękką tkaniną (najlepiej stosować flanelę). Można również stosować kąpiel w ciepłej źródlanej wodzie z dodatkiem amoniaku lub soku z cytryny. Następnie osuszyć i polerować miękką tkaniną.

·         Biżuterię należy przechowywać w specjalnie do tego przeznaczonych, wyściełanych miękką tkaniną, zamykanych pudełkach. Pozwala to na ograniczenie dostępu powietrza do biżuterii i zmniejszenia możliwości powstawania na niej tlenków oraz zabezpiecza przed ewentualną deformacją splotu (w wypadku delikatnych łańcuszków).
 W sprzedaży jest dużo preparatów do samodzielnego czyszczenia srebra, ale trzeba uważać, zwłaszcza, jeżeli chcemy czyścić wyrób z kamieniami (można je zniszczyć). Najlepsze są specjalne szmatki do przecierania na sucho.


Pierścionki noszone "na okrągło" zbierają pod spodem wszelki możliwe zabrudzenia, dobrze je czasem zamoczyć na parę minut w ciepłej (nie gorącej) wodzie z ludwikiem i umyć delikatną szczoteczką do zębów. Ważne, żeby płyn do naczyń był bez cytryny, czy innych kwasów owocowych - mogą zareagować z kamieniem.


By Twoja biżuteria długo zachowała pierwotny wygląd pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

·         Przechowuj biżuterię w oddzielnych torebkach lub specjalnych pudełkach na biżuterię wyłożonych miękkim materiałem. W ten sposób powierzchnia biżuterii nie będzie narażona na uderzenia i porysowania.

·         Staraj się nie nosić biżuterii na sąsiednich palcach. Obrączki i pierścionki podczas noszenia obijają się o siebie powodując zarysowania, które z czasem powodują zmatowienie obrączek.

·         Jeśli spryskujesz ciało perfumami, uważaj, aby biżuteria nie została przez nie zwilżona.
Niektóre perfumy zawierają oksydanty (środki utleniające), które mogą spowodować efekt pociemnienia biżuterii.


·         Przed myciem rąk warto ściągnąć biżuterię.
Szczególnie tę zdobioną kamieniami, ponieważ mydło bardzo prosto może dostać się w szczeliny, z których trudno je usunąć.


·         Jeśli uprawiasz ekstremalny sport lub zabierasz się do pracy fizycznej, lepiej ściągnąć wtedy biżuterię.
Pamiętaj, gdzie ją kładziesz. Najlepiej odkładaj swoją biżuterię w stałe, bezpieczne miejsce np. specjalną szkatułkę.


·         Staraj się systematycznie czyścić swoją biżuterię. Najlepiej raz w miesiącu przemyć (starą szczoteczką do zębów i płynem do mycia naczyń) z zanieczyszczeń które powstały podczas zwykłego używania biżuterii (kremy, pot, itp.).

Na tak pielęgnowanej biżuterii, nie będą się tworzyły tlenki metalu których nie da się usunąć domowymi sposobami.


Jeżeli jednak spostrzeżesz, że osad który na niej powstał jest tak trwały, że nie możesz go usunąć, spakuj te wyroby i zanieś je do jubilera. Tylko tam będzie można je wyczyścić w fachowy sposób, nie narażając ich na uszkodzenia.